image
Drobečková navigace

Úvod > O nás > Novinky z domova > Návštěva Tří králů

Návštěva Tří králůDatum konání:
9.1.2024

 

tři králové.jpg

 

 

 

Tři králové přinesli Ježíšovi vzácné dary, které patřily k tomu nejcennějšímu, co v tehdejším světě bylo možno darovat.

Zlato bylo považováno za nejhodnotnější kov a vyjadřovalo velikou úctu
k novorozenému dítěti.

Kadidlo je pryskyřice z kmene kadidlovníku. Stoupající dým z kadidla
je symbolem modliteb, které stoupají k Bohu.

Myrha je také vonná pryskyřice. Používala se mnoha způsoby – jako vůně, jako léčivá mast nebo jako utišující prostředek.

 

Zvyky a obyčeje

Svěcená voda

V kostelech se v tento den světí tříkrálová voda, křída, kadidlo a další předměty. Svěcenou vodou se žehná v katolických kostelech, je umístěná u vstupu. Dříve měli lidé svěcenou vodu i doma.

Tříkrálová svěcená křída

Svěcená křída má velikou moc. Z pohádek známe případy, kdy hrdina
namaluje svěcenou křídou kruh, kam ďábel a zlo nemůže. Posvěcenou tříkrálovou křídou se také píše ochranné požehnání na dveře domů K + M + B. Často se to vykládá jako počáteční písmena jmen Kašpar, Melichar, Baltazar, ale znamená to: Ať Kristus požehná tento dům (Christus Mansionem Benedicat).

Tříkrálové koledování

Na Tři krále chodili koledníci a posvěcenou křídou psali požehnání domů. Za to dostávali drobné peníze nebo dobroty. U nás je známá především Tříkrálová sbírka Arcidiecézní charity.

Věštění budoucnosti

Podobně jako o Vánocích, i na Tři krále se lidé pokoušeli zjistit budoucnost. Například dali pod hrnečky různé předměty a podle toho, jaký symbol si člověk vybral, to se mu mělo v budoucnosti přihodit. 

Konec Vánoc

Tento den oficiálně končí vánoční období a nastává Masopust. V domácnostech se v tento den uklízel stromeček. Rodina se sešla, stromkem se zatopilo v krbu, připravilo se pohoštění a oficiálně se ukončili Vánoce.